S čím vám môžeme pomôcť?
Kryptu nad obcou Lehota, ktorú mnohí miestni považujú za kryptu grófa vlastniaceho priľahlé pozemky, dal v skutočnosti postaviť významný geodet a zememerač Sándor Mész ako miesto svojho posledného odpočinku. V týchto končinách za Rakúsko-Uhorska sceľoval pozemky. Čo sa týka jeho mena a priezviska, dostupné zdroje sa rozchádzajú. Niekde sa uvádza ako Alexander, niekde Sándor, priezviskom Mész alebo Nész, dokonca aj Nétz. My vychádzame z jeho vlastnoručných podpisov na komasačných mapách, ktoré sme mali možnosť študovať. Je na nich podpísaný ako Sándor Mész.
Narodil sa v Uhorsku, v Nových Zámkoch (Ejsek Újvár) v roku 1839 rodičom Józsefovi a Erzsébeth, rodenej Böhmovej. Mal siedmých súrodencov. Bol krstený dňa 22.2.1839. V Nitre a okolí pôsobil v rokoch 1859-1907. Údaje o ňom sa nachádzajú len v Budapeštianskej národnej knižnici v starých zápisniciach, kde je tiež uchovaný jeho nekrológ. Komasačné mapy, do ktorých sme mali možnosť nahliadnuť, sú uložené v štátnom archíve v Ivanke pri Nitre.
Počas pôsobenia v Nitre býval na Ďurkovej ulici č. 3, bol ženatý s Hermínou, rod. Tupila. Istý čas však údajne býval aj v Lehote. Významne sa podieľal na vynájdení novej metódy geodetického merania. Komasačné mapy vypracovával v rokoch 1875-1878.
Zomrel dňa 26.6.1907 v Nitre vo veku 68 rokov. Zachovalo sa nám parte, ktorým manželka spolu s rodinou oznamujú túto smutnú udalosť.
Vie sa o ňom, že si tieto končiny zamiloval a preto si jeden z mnohých pozemkov, lesov a lúk, ktoré zaznamenával vo svojich mapách, vybral za miesto svojho posledného odpočinku. Krypta je totiž významný krajinný bod a symbol obce Lehota. Je odtiaľ krásny výhľad na Nitru a okolie. Za dobrého počasia vidieť aj Topoľčany. Presný počet osôb pochovaných v krypte nie je nikde uvedený, ale predpokladá sa, že sú tam pochovaní štyria ľudia: Sándor Mész, jeho žena a jeho potomkovia (zatiaľ o nich však nie je žiadna zmienka).
Pôvodne kryptu obkolesovali štyri javory. Na krypte bola umiestnená tabuľa z červeného mramoru, ale nikde sa nezachovalo, čo na nej bolo napísané, resp. sa nám to nepodarilo zistiť. Ak má niekto fotku z čias, keď tam ešte tabuľa bola a bol by ochotný sa s nami o ňu podeliť, veľmi by sme to privítali.
Zdroje: Obecný úrad Lehota, štátny archív v Nitre a vlastné pátranie po archívoch
Kde nás nájsť